Büyükçekmece Tepecik Mahallesi ile İlgili İmar Planları İbb Meclisi’nde Kabul Edilmeden “Hayırlı Olsun” Diye Açıklama Yapan AKP İlçe Başkanı Tepki…

Büyükçekmece ilçesinin Tepecik beldesine ait imar planları, yaklaşık 2 yıldır AK Parti’li üyelerin çoğunlukta olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Komisyonu’nda bekletilirken, 3 gün önce AKP Büyükçekmece İlçe Başkanı’nın sosyal medya üzerinden bir videoyla “Tepecik imar planları hayırlı olsun” paylaşımı yapması tepki çekti. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 2002’den beri Tepecik halkına imar planlarıyla ilgili vaatlerde bulunan AKP’nin, bugüne kadar söyledikleri hiçbir şeyi yapmazken, seçimlere günler kala ve karar İBB Meclisi’nden çıkmadan açıklama yaparak Tepecik halkını yine kullandığını ve yeni bir rezilliğe, bir skandala imza attığını söyledi.

Büyükçekmece Havza Koruma Planı hükümleri doğrultusunda Tepecik Alt Bölgesi’ni kapsayan alanda İBB Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli plan çalışması 2021 yılı temmuz ayında İBB Meclis gündemine alınmasına rağmen yaklaşık 2 yıldır İBB Meclisi İmar Komisyonu’nda bekletiliyordu. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün her fırsatta “Marmara depremi kapımızda. İnsanlarımız ölmeden Tepecik’in imar planları ivedilikle onaylansın” çağrısına rağmen AKP’li üyelerin çoğunlukta olduğu İBB Meclisi’nin gündemine alınmadı. 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala Büyükçekmece AKP İlçe Başkanlığı’nda çekilen ve “Tepecik imar planları hayırlı olsun” denilerek paylaşılan video, ilçede ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışmalara neden oldu.

HASAN AKGÜN: BU YAPILAN DEMOKRASİYE VE İBB MECLİSİ’NE HAKARETTİR

Bugün toplanan İBB Meclisi’nde söz alan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, yapılan işin Tepecik halkına, demokrasiye ve İBB Meclisi’ne hakaret olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ben Türkiye’de en eski, en uzun süreli yerel yöneticisiyim, yerel demokrasi savaşçısıyım. Hem yurt dışında hem yurt içinde. Ben sizlere yapılan hakaret için buraya geldim. İmar Komisyonu’na yapılan hakaret için buraya geldim. Demokrasiye yapılan hakaret için buraya geldim. 1984 yılında 25 Mart’ta bu meclis oluştu. O günden bugüne bu meclisin iradesini hiçbir siyasi partinin ilçe veya il teşkilatı kullanamamıştır. Ben bunu vurgulamak için buraya geldim. Şimdi bu sizin gündeminizde. Bizim gündemimizde bu. Eğer bu meclisten Büyükşehir Meclisi’nden ki Türkiye’nin ikinci büyük meclisi. Bu meclisten bu planlar onaylanmadan ilçe başkanlığında onaylanıyorsa bu hakaret hepimizedir. Bizedir, sizedir, imar komisyonunadır. Ben bu meclisten, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden beklentim şudur. İstanbul’u etkileyecek deprem olmadan hem Pınartepe’nin hem Çayırlar’ın hem Tepecik’in, Türkoba’nın bölge imar planlarını çıkartın. Size yüzde 60 oy veren o bölge halkına hiç olmazsa 15 yılda bir defa bir hizmet yapın.”

SEDAT ÖZKAN: BU BİR İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇALIŞMASIDIR

İmar planlarının İBB Meclisi’nde onaylanmadan AKP ilçe teşkilatı tarafından kamuoyuna açıklanmasına tepki gösteren CHP’li İBB İmar Komisyon Üyesi Sedat Özkan, “Bu çalışma tarzının, bu siyaset yapma tarzının doğru olmadığını belirtmek istiyorum. Bu yapılan bizlere, komisyon üyelerine, tüm meclis üyelerine hakarettir. Bu bir itibarsızlaştırma çalışmasıdır” dedi.

İBB Meclisi’nde çıkan tartışmaların ardından yapılan görüşmelerin sonucunda teklif oy birliğiyle kabul edildi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Tepecek Mahallesi sakinlerine imar planıyla ilgili yıllardır verilen hiçbir sözün tutulmadığını belirterek, ANKA Haber Ajansı’na şu açıklamayı yaptı:

“AK PARTİ HER SEÇİMDE BURAYI SİYASİ MALZEME OLARAK KULLANDI: Büyükçekmece’de plan meselesi var. Depreme hazırlık bakımından bizim için hayati önem arz ediyor. Bunlardan bir tanesi Tepecik denilen mahallemizin planlarıdır. Burası daha önce AK Parti’li bir belediye başkanı tarafından yönetiliyordu. Düzenlemeyle Büyükçekmece’ye bağlandı. O günden bugüne, ondan öncesi de var, olan planları iptal ediliyor. Ama yaklaşık on küsür yıldan beri bu bölgeden planlarını çıkartıp olası depremde vatandaşların ölümünü engellemek istiyoruz. AK Parti bütün zamanlarda burayı siyasi malzeme olarak kullandı. Her seçimde, 2009’dan bu tarafa. ‘Bize oy verin, sizin planlarınızı çıkartacağız’ dediler. Bunu ısrarla tekrar tekrar ettiler. En son benim karşımdaki belediye başkan adayı Mevlüt Uysal, çadırını kurmuştu Tepecik Meydanı’na ‘Bana oy verin imar planlarını pazartesi günü gelin alın’ demişti. Pazartesi oldu biz seçimi aldık geldik Büyükşehir’e dedi ki ‘Siz bunun planlarını yapmışsınız verin de vatandaşın önünü açalım binlikleri yapalım.’ Biz de dediler ‘Duymadık, böyle bir şey yok bizim gündemimizde’ dediler. O günden bugüne, 2019’un o gününden bugüne ısrarla bu planların yapılmasını, buradan bölge planlarının çıkartılmasını istiyoruz. Çünkü binaların hepsi yıkılır. Depremde orada binlerce insan ölür.

YARIN DEPREM OLUP DA BURADA ON BİNLERCE KİŞİ ÖLÜRSE HER BİRİMİZE KATİL DAMGASINI VURURLAR: Hatta bir ifadede şunu kullandım. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, ‘Kendim de içinde, eğer bu bölge planlarını çıkartmıyorsanız, yarın deprem olup da burada on binlerce kişi ölürse her birimize katil damgasını vururlar, katil oluruz’ dedim. Yine de aynısını söylüyorum. Çünkü, Pınartepe, Tepecik, Türkoba gibi bölge planlarını çıkartmadıkları için olası depremde burada insanlar ölecek. Çıkartmamalarının tek sebebi bugüne kadar Büyükçekmece’yi alamamış olmalarıdır. 2019 seçiminden sonra, iki bin polisle vatandaşların evlerine baskınlar yapıldı. Bunu herkes biliyor. Büyükçekmece’yi iptal edip, oradan da İstanbul’u iptal edeceklerdi. Orayı iptal edemediler iki bin polisle, sonra başka türlü iptal oldu biliyorsunuz.

BU VİDEOYU DÜNYADA HİÇ KİMSEYE BUNU KABUL ETTİREMEZSİNİZ: Şimdi bu Tepecik planlarının bugün onda birini çıkarttılar ama işin vahim tarafı söylemek istediğim asıl olay şu videodur. Bu videoyu dünyada hiç kimseye kabul ettiremezsiniz. Bu video 16 milyon halkın seçmiş olduğu İBB Meclisi’nin yetkisinin Büyükçekmece AK Parti İlçe Başkanı ve onun oradaki yönetim kurulu üyesi tarafından kullanılması meselesidir. Hakka tecavüzdür, 16 milyon insanın kendi iradesini kullanmak üzere yetki verdiği belediye meclis üyelerine hakarettir. Buyurun, büyükşehir meclisinde yapılması gereken, onaylanması gereken planları 3 gün önce Büyükçekmece İlçe Başkanı ve orada 15 kişi ilçe yönetimi onaylıyor, ‘Tamam’ diyor, halka deklere ediyor. Sosyal medyaya atıyorlar korkusuzca. Biz de bugün geldik buraya kuzu kuzu belediye meclisine sunulan onların öncelikle onaylayıp halka hayırlı uğurlu olsun dedikleri planı, Büyükşehir Meclisi güya onaylamış oldu.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE BÖYLE BİR REZİLLİĞE BÖYLE BİR SKANDALA RASTLAMADIM: Müşkül ve komik duruma düştü Büyükşehir Meclisi. 1984’te bu meclisin kuruluşunda ben görev yaptım. Çünkü 1984’te 25 Mart’ta büyükşehir belediye meclisi kuruldu. Büyükşehir kuruldu. O günden bugüne büyükşehir meclisinde böyle bir rezilliğe böyle bir skandala rastlamadım. Bugün bunu söylemeye çalıştım. Bana kürsü vermek istemedi meclis başkanı. Kürsüde konuşmak istemediler. Bunları konuşacağımı bildikleri için konuşmama müsaade etmediler. Bu önce 16 milyon halka, 16 milyon halkın yetki verdiği büyükşehir meclisine ve özellikle Tepecik halkına yapılmış en büyük hakarettir.

10’DA BİRİNİ ONAYLADILAR, BU TEPECİK HALKINA ZULÜMDÜR: Burada bir şey daha söylemek lazım. On kat daha büyük bir alanın bölge planı olarak buradan bugün onaylanması lazım. Şimdi onda birini yaptılar. Niye? Her seçim günü Tepecik halkının işte ‘Ekonomik durumu zayıftır, eğitim seviyesi düşüktür, Bunlar nasıl olsa bizi anlamazlar’ anlayışıyla, o benim pırıl pırıl Tepecik halkımın sanki onların kafası çalışmaz gibi veyahut da bu fakir görerek, cahil görerek ‘Bize oy veren kalanları da çıkartalım’ diyecek. Bunun ahlakla, insanlıkla, yerel yönetimle, yerel demokrasiyle ilgisi olamaz. Tepecik halkına yapmış oldukları bir zulümdür. 2002’den beri Tepecik halkına aynı şeyi söylüyorlar. Bugüne kadar söylediklerinin hiçbir tanesini yapmadılar. Bugün de imar planıyla Tepecik halkını yine kullandılar. Büyükçekmece AK Parti İlçe Başkanlığı, büyükşehir belediye meclisinin tüm yetkilerini kullanarak bir rezilliğe, bir skandala imza attı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir