İTO Vakfı Süleyman Taştekin Lisesi apar topar tahliye edildi

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yıllardır çürük raporu olduğu halde okulları boşaltmayan yöneticiler, şimdi apar topar öğrencileri başka okullara göndermeye başladı. Geçen hafta İzmir Valiliği’nin 8 okul için tahliye kararı almasının ardından 1172 öğrencinin eğitim gördüğü İTO Vakfı Süleyman Taştekin Lisesi’ne de “Acil boşaltın” talimatı verildi. Öğrenci ve veliler özel eşyalarını dahi alamadan okulu boşalttı. Üstelik gittikleri okulun ise depreme dayanıksız raporu olduğu iddia edildi. Okulların “çürük” raporunu yıllarca gizleyerek depreme dayanıksız binalarda eğitim verdiren milli eğitim, Kahramanmaraş depremleri sonrası öğrencileri bir gecede başka okullara gönderdi.

RİSK ALTINDA EĞİTİM

2002 yılında hizmete açılan 5 katlı 1172 öğrencili Karabağlar İTO Vakfı Süleyman Taştekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 2015 yılında depreme dayanıklı olup olmadığına ilişkin rapor istendi. Üniversite tarafından ilk raporda “sağlam” üç yıl sonra ise riskli olduğu ve güçlendirmeye ihtiyacı olduğuna dair rapor verildi. Rapor sonrası İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, güçlendirme yapmadığı gibi öğrencileri de başka okula yönlendirmedi. Binlerce öğrenci risk altında eğitim gördü. 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli iki deprem sonrası valilik, 2008 yılında verilen raporu hatırlayarak okul yönetimine geçen perşembe “Acilen okulu tahliye edin” yazısı gönderdi. Yazıda, kesinlikle özel eşyalar haricinde hiçbir masa, dolap, bilgisayarlar, elektronik cihazlar ve laboratuvar malzemeleri dahi alınmaması özellikle belirtildi. 80 milyon değerinde eşya ve malzeme taşınmadan bırakıldı. Teknik lisenin öğrencileri ise bir gecede Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu ve Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yönlendirildi. Ancak, müzik, spor ve kültür sanat çalışmalarında öncülük yapan öğrenciler gittikleri yerlerde laboratuvar ve eğitim salonlarına dahi ulaşamadı.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE VE YAZ DÖNEMİNDE NEDEN YAPILMADI?”

Öğrencilerin bir gecede başka okula gönderilmesine velilerden tepki geldi. Veliler, “Okulumuz için 5 yıl önce güçlendirme kararı çıkmış. Ama beş yıldır neden bu uygulanmadı? Pandemi döneminde eğitim olmadı, yaz dönemi geçti o zaman neden yapılmadı? İzmir’de büyük bir deprem olsa enkaz altında kalacaktı” dedi. Öğrencilerin yönlendirildiği okulun da güvenli olup olmadığı konusunda tereddütleri olduğunu belirten veliler, “Eğitim görecekleri okulun çatısı uçmuş. Çocuklarımız sıkış tıkış eğitim görecek. Teknik ders alacakları alan yok. Engelli öğrenciler basamaklardan nasıl çıkacak” diyerek yetkililerin düşünmeden tahliye ettiklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir