Kılıçdaroğlu Akbelen’e gitti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla’da Akbelen Ormanı’nda köylülerin ağaç kesimini engellenme çabalarına destek için Akbelen’e gitti. Kılıçdaroğlu’nu karşılayan vatandaşlar “Direne direne kazanacağız” sloganı ile karşıladı.

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetin burada bir basın açıklama yapması bekleniyor.

MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı’nda genişletilmek istenen maden sahasına karşı direniş dördüncü gününe girdi. Jandarma ve güvenlik güçlerinin tazyikli su, cop ve biber gazlı müdahalelerine rağmen köylüler ve yurttaşlar ağaçlara sarılarak ağaç kesimlerini engellemeye çalışıyor.

NE OLMUŞTU?

Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten, Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji, İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nın 740 dönümlük bölgesini, termik santrallere linyit sağlayan açık maden ocağına katmak için gerekli izinleri almış (Kasım 2020), ancak İkizköylüler’in direnişiyle karşılaşmıştı.

17 Temmuz 2022 sabah saat 06.00’da Akbelen Ormanı’na giren Orman İşletmesi kesim ekibi İkizköy halkı ormanın derinliklerine erişinceye kadar 30’a yakın ağacı kesmişti. İkizköylüler o günden beri ormanda 24 saat nöbet tutuyor.

24 Temmuz 2023’te ise ormana girilerek çalışmalar yeniden başlatıldı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir