Uzmanlar uyarıyor: Evini kiraya vermek isteyen mal sahibi bulunamayacak

Kira artış oranında getirilen yüzde 25 zam uygulaması uzatılmasının ardından uzmanlar, ev sahiplerinin zam sınırı nedeniyle evlerini kiraya vermekten kaçındığını hatta boş durmasını tercih ettiği yönünde uyarıyor.

Konuya ilişkin Milliyet’e konuşan gayrimenkul uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, ev sahibinin koruyan hukuki uygulamalarda boşluklar olduğunu, bu nedenle mal sahiplerinin evlerini kiralamaktan kaçındığını söyledi.

Özelmacıklı şu ifadeleri kullandı:

“Süreç anladığımız kadarı ile belirsizliği biraz daha koruyor. Lakin uzatma olursa kanaatim satılık ilan sayısında bu nedenle de bir artış olacağı yönünde.

Son dönemde ilan sayısında olan artış, deprem riski nedeniyle eski evini satmak isteyenlerin artışı diyebiliriz. Lakin bu sadece kira nedeniyle bir artışı ifade etmiyor

Bu noktada ülkemizde gerek uygulamalar gerekse de hukuki düzenlemelerde boşluklar var. İnsanlar yerlerini kiraya vermekten ürker hale geldi. Kiracı çıkmazsa ya da kirayı ödemezse gibi.

Mal sahiplerini koruyan bir mekanizma yok. Bu nedenle bence kiralık daire, bu ürkmeler nedeniyle daha da zor bulunuyor olacak. Kiraya vermek isteyen mal sahibi bulunamayacak.

Şu anda gayrimenkul piyasasında yoğun bir çıkış görmüyoruz. Gördüğümüz çıkışlar, daha çok eski yapılar diyebilirim.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kirada yüzde 25 artış sınırının süresinin uzatılacağını açıklamış, Bozdağ, ayrıca fahiş kira artışı yapanlar hakkında yaptırım getirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığını da kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir