Ege 3. Yaş Üniversitesi’nde 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı başladı

Ege 3. Yaş Üniversitesi 7’nci yaşına yeni dönemle başlıyor

 ‘Ege 3. Yaş Üniversitesi’nde 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı başladı

 Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından yaşam boyu öğrenme misyonu ile Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirilen  “Ege 3. Yaş Üniversitesi” sosyal sorumluluk projesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılının açılışı gerçekleştirildi. Açılış Törenine Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, Tıp Fakültesi Dekanlık ve Başhekimlik Yönetimi, Proje koordinatörü EÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sevnaz Şahin, Ege 3. Yaş Üniversitesi öğrencileri, çalışanlar katıldı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akreditasyona sahip, öğrenci odaklı, öncü araştırma üniversitemiz, topluma katkı misyonu doğrultusunda önemli sosyal sorumluluk projelerine öncülük ediyor. Bu kapsamda hayata geçirilen Ege 3. Yaş Üniversitesi,  60 yaşın üzerindeki bireylere birlikte öğrenme ve birlikte öğretme imkanı sunuyor. Projemiz yeni akademik dönemde yoğun başvuru ile eğitimlerine başlıyor.  Geriatri Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Sevnaz Şahin hocamızın öncülüğünde yürütülen projemize 60 yaşın üzerindeki herkes kayıt olabiliyor. Üniversitemizin farklı akademik birimlerinde görev yapan gönüllü öğretim elemanları  tarafından haftanın 3 günü teorik ve pratik dersler veriliyor. Eğitimlerle yaş almış büyüklerimize yeni ve aktif bir yaşam dönemi sunuyoruz. Bu değerli projeye emek veren tüm mensuplarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

“Öğrenmek genç kuşaklarla bağları kuvvetlendirir”

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Sevnaz Şahin ise “ 21. yüzyılda insanoğlunun en büyük başarısı uzayan ömürlerimizdir dersek herhalde yanılmayız. Peki uzayan ömürlerin içini nasıl dolduralım?  Başka bir değişle nasıl yaşlanalım? Bu konudaki yıllar içerisinde kullanılan başarılı,  üretken, aktif yaşlanma tanımları günümüzde yerini sağlıklı yaşlanmaya ve fonksiyonel olarak yeterli olmaya bırakmıştır. Kişinin var olan kapasitesinin güçlendirilmesine odaklanmıştır. Yaşlılık sadece bedenimizdeki değişiklikler değildir. Toplum içerisindeki ‘bizi’ de etkiler ve toplumun gerisinde kalma, kendimizi yeterince ifade edememe gibi riskleri  ortaya çıkarır. İşte bu risklere karşı bizi koruyacak var olan kapasitemizi güçlendirecek  en önemli gücümüz öğrenmeye devam etmemizdir. Öğrenmeye devam etmek bizi aktifleştirir, toplumla bağlarımızı kuvvetlendirir kuşaklar arası iletişimi güçlendirir hayatımıza anlam katar.  O nedenle ‘Öğrenerek Yaşlanalım’ diyoruz. Ege 3. Yaş Üniversitesi tam da bu amaçlarla hayat boyu öğrenme temelinde 2016 yılında 60 yaşın üzerindeki bireylere kapılarını açmıştır. Projemizde Tıp Fakültesi başta olmak üzere Mühendislik, Ziraat, Edebiyat Fakültesi, Diş Hekimliği ve İletişim Fakültelerinden yüzlerce akademisyen gönüllü olarak ders vermekte yüreklerini, bilgilerini, emeklerini koyarak destek olmaktadırlar. O nedenle projemiz aslında Ege Üniversitesinin akademinin  ruhunu, enerjisini yansıtır ve bu özellikleriyle nedeniyle de ülkemizdeki tek ve örnek bir modeldir.  Hayat boyu öğrenme son 20 yıldır gerek ulusal ve gerekse uluslararası yaşlanma politikalarının  merkezine oturmuştur” diye konuştu.

“Projemiz finalde çıktı”  

Doç. Dr. Sevnaz Şahin, “Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Sağlıklı Yaşlanma Eylem Planının 2021-2026 yıllarını kapsayan son raporunda 3. Hedef olarak; toplumda ve yaşlı bireyler arasında sağlıklı yaşam davranışlarının geliştirilmesi olarak tanımlanmış. Toplumda farkındalığın artırılması belirlenmiş ve belirli gün ve haftalarda hayat boyu öğrenmeye dikkat çekilerek aktif yaşlanma, sağlıklı yaşlanma ile ilgili etkinlikler yapılması planlanmıştır.  Diğer bir önemli belge olan  11. Kalkınma Planında  sağlıklı yaşlanma için yaşlıların hayat boyu öğrenme imkânlarına erişimi kolaylaştıracaktır diye belirtilmektedir. Şu anda mecliste tartışılmakta olan 12. Kalkınma Planı hazırlıkları çerçevesinde düzenlenen ‘Aktif Yaşlanma Özel İhtisas Komisyonu’ kapsamında yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırmak için geleceğe yönelik yaşlanma politika ve çözüm önerileri ortaya konacağı belirtilmektedir.  2023 yılının Mayıs ayında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Yaşlanma Vizyon Belgesi’nde  ise özellikle üçüncü yaş üniversitesinden bahsedilmekte  yaşlıların toplumsal hayata katılımı ile ilgili bölümünde ‘Üçüncü yaş üniversitelerinin nitelik ve niceliğinin artırılması’  için ‘Sistematik bir hale getirilmesi ve kurumsallaşmasına ve ulusal düzeyde yaygınlaştırılması için çalışmalar gerçekleştirilmesi’ öngörülmüştür. Sorumlu kuruluş olarak da Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler tayin edilmiştir. Bu çerçevede 7 yıllık tecrübesiyle Ege 3. Yaş Üniversitesinin Sayın Rektörümüzün ve dekanlığımızın desteğiyle ülkemizde kurumsallaşan ilk üniversite olmasını hedeflemekteyiz. Projemiz, ülkemizde 2017 yılından bu yana her sene sağlık hizmet sunumunda yaratıcı, ilham verici ve yenilikçi, farkındalık yaratarak öne çıkan projeleri desteklemek  amacıyla organize olan Türkiye’nin Sağlık Ödülleri etkinliği olan  Dr. Doktorclub’da,  18 kategori içindeki onlarca proje arasında 113 jüri üyesi tarafından oylama sonucu 2023  yılının  en  iyi   sosyal sorumluluk projesi kategorinden finale kalmıştır. Çok heyecanlıyız, mutluyuz,  gururluyuz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir