Hava tahmininde “diploma” tartışması: Mikdat Kadıoğlu’ndan Kerem Ökten hakkında suç duyurusu

Hava durumu üzerine yaptığı yorumlarla bilinen ve çeşitli sitelerde İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği mezunu olarak tanıtılan Kerem Ökten’in diplomasının sahte olduğu iddia edildi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Mikdat Kadıoğlu, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Mikdat Kadıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak böyle bir mezunumuzun olmadığını kamuoyuna saygı ile duyururum. Bu sahte diploma olayı için suç duyurusunda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“METEOROLOJİ MEZUNU DEĞİLİM”

Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulunan Kerem Ökten, “Meteoroloji mezunu olmadığımı daha önce dürüstçe açıklamıştım. Ben hiçbir yerde İTÜ mezunu olduğumu yazmadım. 36 yaşımdayım. Ben işletme fakültesinden muhasebe ve denetim bölümü mezunuyum.” dedi.

Sosyal medyada kendisine karşı saldırı olduğunu söyleyen Ökten, “Huzurum kalmadı. Böyle giderse hesabı da kapatırım.” açıklamasınd abulundu.

METEOROLOJİ GEÇEN HAFTA UYARMIŞTI

Sosyal medyadaki farklı hesaplar tarafından ortaya tahminler ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü geçtiğimiz hafta bir açıklama yayınlamıştı.

Açıklamada “Zaman zaman sosyal medya üzerinden yetkisiz kişilerden ya da kaynağı belli olmayan hesaplardan kısa ve uzun vadeli hava tahminleri ile ilgili çeşitli açıklamalar yayınlanmaktadır.

Bu açıklamalar ile ilgili olarak İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Birimi ve Kurumumuz tarafından kamuoyunu bilgilendirici ve bilinçlendirici açıklamalar yapılmaktadır.

Atmosferik hadiseler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz tarafından 7/24 takip edilmekte, meydana gelebilecek meteorolojik hadiselerle ilgili tüm tahmin ve uyarılar, kamuoyu ve yetkililerle anında paylaşılmaktadır.

Can ve mal kayıplarını önlemek ve dezenformasyona neden olmamak adına; kaynağı Meteoroloji Genel Müdürlüğü olan tüm basın ve yayın organları ile MGM mobil uygulaması, “mgm.gov.tr” internet sitesi, Meteorolojinin Sesi Radyosu ve MGM kurumsal sosyal medya hesaplarından en doğru ve güvenilir meteorolojik tahmin ile uyarılara ulaşabilirsiniz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri yer almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir