İstanbul için sağanak uyarısı! Meteoroloji ve AKOM’dan peş peşe açıklama

Son yılların en kurak yaz ayını geride bırakan İstanbul’da barajlardaki su oranlarının da düşmesiyle birlikte yağmur haberini bekler oldu. İstanbul Afet ve Koordinasyon Merkezi’nden gelen son dakika açıklamasına göre İstanbul’da yağmur görülecek.

GECE SAATLERİNDE BAŞLAYACAK

İBB AKOM’den yapılan açıklamaya göre, gece saatlerinden sonra Anadolu yakası ağırlıklı olmak üzere sağanak ve gök gürültülü yağmur geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı bugün 27 derece civarında seyredecek.

BİR HAFTA BOYUNCA ARALIKLI YAĞMUR GEÇİŞLERİ VAR

Öte yandan, İstanbul’da bu hafta boyunca çoğunlukla bulutlu bir gökyüzünün hâkim olması, aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanması öngörülüyor. Bulutlu bir gökyüzü ve rüzgarın kuzeyli yönlerden (Poyraz) aralıklarla fırtına şeklinde (20-50km/s) esmesi beklenirken, rüzgârlar nedeniyle yarından itibaren sıcaklıkların 23-25 derece aralığında mevsim normalleri civarı ve altında seyredeceği tahmin ediliyor. 

SEL VE TAŞKINLARA DİKKAT!

Sel ve taşkın uyarısında bulunulan açıklamada, “Sonbahar mevsiminde kara ile deniz suyu sıcaklık farkı nedeniyle yağışın şiddeti ve miktarı sel veya taşkınlara sebep olabiliyor” denildi.

METEOROLOJİ 5 GÜNLÜK HARİTAYI PAYLAŞTI

Hava sıcaklıklarının yağışla birlikte Perşembe gününden itibaren batı bölgelerden başlayarak azalacağı tahmin ediliyor.

BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI KRİTİK SEVİYEDE

İstanbul‘u besleyen barajların doluluk oranları son yılların en düşük seviyesine geriledi. İSKİ’nin paylaştığı verilere göre bu oran yüzde 22,68 olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir