Kırgızistan devlet bankası 30 milyon dolar dolandırıldı; şüphelilerin izi Türkiye’de çıktı

Kırgızistan devlet bankası 30 milyon dolar dolandırıldı. Şüphelilerin peşine düşen Kırgız savcılar, dolandırıcılık şebekesinde yer alan iki kişinin Türkiye’de olduğunu belirledi. 

Kırgızistan’da çalkantıya yol açan “yolsuzluk” geçen yıl yaşandı. Uzun yıllardır Antalya’da yaşayan ve Türk bir kadınla evlenen Ukraynalı Olexandır Shavarinsk (36), sahibi olduğu Şavaroğlu Petrol AŞ’nin bir şubesini geçen yıl Kırgızistan’da açtı.

Şubenin müdürü ise İsrailli Daniel Rosenborg oldu. Şirketin kurulmasından 3 ay kadar sonra devlet bankası Keremet’ten 30 milyon dolarlık bir kredi çekildi. Bu işlemden kısa süre sonra şube kapandı, çekilen para ile sırra kadem basıldı.

HalkTV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre; durumu fark eden Kırgız bankasının yetkilileri harekete geçse de parayı almaları mümkün olmadı. Olay ile ilgili soruşturma başlatıldı. Kırgız savcılar, şüphelilerden ikisinin Türkiye’de olduğunu tespit etti. Kırgız savcılar, sorgu işlemi için Türkiye’ye geldi.

Savcılar Olexandır Shavarinsk ile Kırgız asıllı Farkhat Samatov’un ifadelerini aldı. Soruşturma sonrası Kırgızistan’da dava açıldı. Yargılama sonrası Shavarinsk ve Samatov için kırmızı bülten çıkarıldı. Kırgız makamları “suçluların iadesi anlaşması” kapsamında şüphelilerin iadesini istedi.

“Bankayı şube müdürüm dolandırdı”

Shavarinsk ve Samatov geçen 1 Şubat’ta tutuklandı. Kütahya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savunma yapan Shavarinsk özetle “Şirketin (Şavaroğlu Petrol) Kırgızistan’daki şube müdürü Daniel Rozenberg’ti. Keremet Bank’tan hesabı boşaltan kişi Daniel’dir. Bu işin içinde Daniel ile birlikte banka yönetimi de vardır başka türlüsü mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Bir diğer sanık Samatov ise, olayla ilgisinin olmadığını, Shavarinsk’in Kırgızitan’da şirket kurması için kendisine yardımcı olduğunu öne sürerek “Şirket kurulumu için adres gerekiyordu. Olexandr’ın adresi olması gerekiyordu. Annemin adresine Olexandr’ı kaydettirdik” dedi.

Yapılan yargılama sonrası mahkeme iki sanığın da iade edilmesi talebini kabul etti. Tutukluluğun da devamına karar verildi.

İsrail’e kaçtı iddiası

Sanıklardan Shavarinsk’in avukatı kararı temyiz etti. Temyiz başvurusunda Daniel Rosenborg “2022 yılı Ekim ayında şirketin şube müdürü Daniel Rosenborg müvekkilin haberi ve onayı olmadan Keremet Bank’tan yüklü miktarda nakit para çekip İsrail’e kaçmış” iddiasında bulundu.

İade kararına ilişkin telefonla ulaştığımız Shavarinsk ve Samatov’un Türkiye’deki avukatları ise yorum yapmaktan kaçındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir