Masumiyet Müzesi, ‘Orhan Pamuk. Nesnelerin Tesellisi’ sergisiyle Almanya’da

Almanya’nın Dresden kentinde bulunan Eski Ustalar Galerisi’nde (Gemäldegalerie Alte Meister) Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk ve Dresden Devlet Sanat Koleksiyonu (SKD) iş birliğinde ‘Orhan Pamuk. Nesnelerin Tesellisi’ isimli bir sergi düzenleniyor.

Sergi için Pamuk, İstanbul’daki Masumiyet Müzesi’nde bulunan 78 vitrinin 41’ini tekrar yarattı. Müzedeki ürünlerin kopyaları ilk kez İstanbul dışında sergileniyor. Pamuk, sergi için Eski Ustalar Galerisi’nde ve Dresden Devlet Sanat Koleksiyonu’nda bulunan önemli eserlerden ilham alan yeni vitrinler de oluşturdu.

Objeler, resimler ve metinlerden oluşan koleksiyon, Pamuk’un Masumiyet Müzesi için ürettiklerinden sonra oluşturduğu ilk koleksiyon oldu.

T24’ün Art Daily’den aktardığına göre Pamuk, “Bir müzede keşfedip deneyimlediğimiz en önemli şeylerden birinin, nesnelerin birbiriyle ve bireylerle, onların düşünceleriyle, üzüntüleriyle olan ilişkisinin bağlamı olduğunu da fark ettim. Ben buna nesnelerin gücü diyorum; bize zamanın akmasına karşı ve lehinde teselli veren bir güç…” dedi.

Sergiye eşlik eden sunuş, bir sesli rehber veya akıllı telefonlar aracılığıyla dinlenebilecek.

Öte yandan, Dresden Kalesi’nin stüdyosunda Pamuk’un fotoğrafları sergilenecek.

MÜNİH VE PRAG’DA DA SERGİLENECEK

‘Orhan Pamuk. Nesnelerin Tesellisi’ sergisi, 6 Ekim 2023-7 Nisan 2024 arasında Dresden’deki Eski Ustalar Galerisi’nde olacak. Sergi Dresden’den sonra Mayıs-Ekim 2024 arasında Münih’teki Lenbachhaus’da, Kasım 2024-2025 bahar ayları arasında da Prag’daki DOX Modern Sanat Merkezi’nde sergilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir